Puitaed on enamlevinud aiatüüp esiaedade ehitamisel ja seda põhjusega: kuivõrd puit on materjalina väga mitmekülgne, siis saab seda kasutada sisuliselt kõikvõimalike aiaprojektide puhul.

Selleks, et puitaiale eriomast ilmet anda, saab välimuse muutmiseks kasutada laia materjalivalikut ja erinevaid värve. Nii saad oma aiale anda täiesti omanäolise ja originaalse ilme.

Kuhu puitaed sobib?

Hea väljanägemisega ning privaatsuse pakkujana sobib puitaed suurepäraselt nii esiaiaks kui ka kruntide vaheliseks aiaks. Samas tuleb siiski rõhutada, et heaks tooniks on naabruses olevad piirdeaedade välimuse ja kõrgusega arvestamine. Pea meeles ka seda, et kui aia kõrgus on suurem kui 1,5 meetrit, siis pead kohalikust omavalitsusest kooskõlastuse saama.

Sageli kasutatakse puitu ainult esiaias ja ülejäänud aia küljed ehitatakse võrgust. Puitaed sobib hästi ka müratõkkeks tiheda liiklusega tänava või suure maantee ääres.

Puitaed

Puitaia tüübid

Puitaed jagunevad välimuselt ja tüübilt kaheks:

  • vertikaalne puitaed
  • horisontaalne puitaed

Vertikaalne puitaed

See on üldiselt paljudel juhtudel kõige levinum valik. Seda eelkõige seetõttu, et vertikaalsed puitaiad sobituvad hästi ümbruskonnaga. Soovi korral saad aialipi otstele mõne lõikega eriomast ilmet anda.

Selle aiatüübi puhul kinnitatakse aialipid korralikult põiklatile (põõnale) ja sealt edasi kinnitatakse terve see komplekt aiaposti külge. Juhul, kui soovid oma privaatsust suurendada, on võimalik aialippe ka kohakuti panna.

Mõistlik oleks silmas pidada seda, et põiklati ristlõike võiks minimaalselt olla 45x95mm. Õhema põiklati puhul võivad lumerohkemad talved latid katki vajutada ja mõne aastaga vajuvad põõnad läbi, mistõttu tulemuseks on sellisel juhul looklev aed..

Aiapostide vahe võiks olla vahemikus 2,5m kuni 3m.

Horisontaalne puitaed

Seda tüüpi aedasid kasutatakse peamiselt sellistel kordadel, kui ümbritsetava objekti (maja) fassaadi katmiseks on kasutatud horisontaalset laudiskatet. Eriti just viimastel aastatel on horisontaalsed puitaiad levima hakanud.

Horisontaalne puitaed võimaldab samuti sellist lahendust, kus privaatsuse suurendamiseks kasutatakse kahepoolset laudist. Sellisel juhul tuleb veenduda, et aialipid ei asetseks kohakuti.

Puitaia kaitsmine ilmastiku eest

Puitu saab ilmastiku eest kaitsta värvi või mõne muu kaitsevahendiga. Viimasel ajal kasutatakse palju süvaimmutatud puitu, mis on oma värvuselt rohekas või pruun. Sellise puidu kasutamise eelduseks on, et puit kaetakse ühe-kahe aasta pärast värvi või muu kaitsevahendiga, sest süvaimmutus ei ole vastupidav UV kiirtele.

Väga oluline on märkida seda, et kui kasutada värvitud või peitsitud puitu, siis peaks selle vähemalt korra enne paigaldust kruntima või peitsima. Vastasel korral jäävad ühenduskohad katmata, mistõttu jääb niiskus sinna sisse ning just sealt hakkab puit kõige kiiremini hävinema.

Samuti on puitaeda võimalik vastupidavamaks muuta nii, et aia ülemisele äärele lisatakse eraldi kattelaud, mis võib olla nii metallist kui ka puidust. Nii on sinu puitaed niiskuse eest paremini kaitstud.

Puitaia postid

Puitaia postidena kasutatakse tavaliselt metallist nelikantposte või kiviposte.

Metallpostid kaetakse kuumtsingi ja värviga vastavalt tellija soovitud toonile.

Kivipostid teevad aia massiivsemaks ja suursugusemaks. Kivihoone korral võib aia poste laduda samasugustest kividest, mida on kasutatud ka hoone ehitamisel. Valides kuivsegupostid on võimalik need üle värvida soklivärviga.

Juhul, kui soovid aiale eripärast ilmet, siis tavapärase aialippide taha peitmise asemel on võimalik postitd paigaldada aialippidega ühele joonele, st nähtavale kohale.

Soovitused, mida puitaia ehitamisel silmas pidada

Jäta sisse õhuvahed. Mõistlik oleks maapinna ja aialippide vahele jätta õhuvahe, mis on vähemalt 5cm (50mm). Kui vahe on väiksem, siis on üsna tõenäoline see, et niiskus hakkab laudist mädandama.

Lippide ulatus üle põõna. Selleks, et tulemus saaks ilus, oleks hea, kui aialipid ei ületaks ülemist horisontaalset põiklatti (põõna) rohkem kui 15cm -25cm (150mm – 250mm)

Õige ristlõike suurusega põiklatid. Kogemuse põhjal teame soovitada, et minimaalne põiklati (põõna) ristlõige peaks minimaalselt olema 45mm x 95mm.

Lase materjalil peale immutamist kuivada. Alles peale seda kui immutatud materjal on ära kuivanud, võid seda värvima hakata.

Mänd või kuusk? Enne värvimist pea meeles, et kui jutt käib materjali valikust, siis värvimiseks sobib pigem kuusk. Kui soovid immutatud aeda, siis vali pigem mänd.

Oksakohad jäävad laiguliseks. Mida heledam on värv, seda rohkem jäävad oksakohad näha. Valge aia puhul tuleb silmas pidada seda, et alguses on sellist värvi aed väga ilus, aga mõne aja pärast on see juba määrdunud ja seega mitte enam nii kena.

Puitaed ja selle hooldamine

Erinevalt metallaiast vajab puitaed üsna regulaarset hooldust. Sinu jaoks tähendab see seda, et vähemalt iga 6-7 aasta järel tuleks aed värvida ja aialippide otsad korralikult töödelda. Aialippide otste hooldus on eriti tähtis just seetõttu, et peamiselt sealtkaudu tuleb tavaliselt niiskus sisse.

Puitaedade paigaldus üle terve Eesti

Puitaedade paigaldust pakume kõikjal Eestis. Teostatud töödele anname kaheaastase garantii!

Hinnapäringule kiire vastus

Selleks, et saaksime sulle hea pakkumise teha, võta meiega ühendust ja saada hinnapäring aadressil info@aiacentrum.ee või helista telefonil +372 5258 076. Vajadusel tuleme kohale, vaatame objekti üle ja leiame koos kohapeal sulle sobiva lahenduse. See on loomulikult tasuta.

Vaata lisaks veel ka neid materjale: